Városlista
2026. január 27, kedd - Angelika

Hírek

2021. Január 07. 05:00, csütörtök | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: facebook.com/clement.beaune.10

Clément Beaune: az oltási kampányt nem lehet egyetlen vakcinára alapozni

Clément Beaune: az oltási kampányt nem lehet egyetlen vakcinára alapozni

A koronavírus elleni francia oltási stratégiát nem lehet egyetlen vakcinára alapozni - mondta szerdán a francia Európa-ügyi államtitkár.

Clément Beaune az oltási program lassúsága miatt kialakult közéleti vitában megvédte az európai koordinációt.

"Az oltási stratégiát nem lehet egyetlen vakcinára alapozni, ezért fontos az európai együttműködés, amely szavatolja, hogy legalább hat oltóanyaghoz hozzáférhessünk" - fogalmazott az államtitkár a CNews hírtelevízióban. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió hat gyártóval írt alá megállapodás több mint 2 milliárd dózisra.

"Ez lehetőséget teremt a teljes (európai) lakosság fokozatos beoltására, így nem lesz hiány, de nem minden érkezik meg egy nap alatt" - hangsúlyozta a francia politikus.

Olivier Véran egészségügyi miniszter kedden az oltókampány felgyorsítását és kiterjesztését ígérte a tűzoltókra és az 50 év fölötti szociális munkásokra, valamint január végéig elkezdik az otthonaikban élő 75 évesek és a 75 év fölöttiek vakcinálását is.

Az eredeti tervek szerint januárban csak az idősotthonok lakói és dolgozói kaphatták volna meg az oltást. A kormányt az ellenzék azonban hevesen bírálta az oltási kampány lassúsága miatt. Míg hétfőig kevesebb mint ezer embert oltottak be, a héten már naponta 5 ezren vették fel az oltást.

A Német Szociáldemokrata Pártból (SPD) azzal vádolták meg a francia kormányt, hogy nyomást gyakorolt Brüsszelre annak érdekében, hogy kevesebb dózist rendeljen a BioNTech-Pfizer vakcinájából a francia Sanofi javára, ez utóbbi azonban csak az év végére ígéri az oltóanyaga forgalomba kerülését.

Clément Beaune "elfogadhatatlannak és hazugnak" nevezte az állítást.

"Közösen hoztuk meg a döntéseket. A német gyártókat nem kezelték rosszabbul, sőt 300 millió adagot rendelünk a BioNTechtől, több mint 400 milliót a Curevactól, többet mint a Sanofitól" - mondta az államtitkár.

"Abszurd szembeállítani egymással az országokat és a gyártókat, minden országnak szüksége van oltóanyagra azért, hogy nyárig a lehető legtöbb embert beoltsák. Az európai fellépés segít ebből a szempontból: szavatolja az olcsóbb hozzáférést valamennyi oltóanyaghoz" - tette hozzá. Az államtitkár szerint az elszigetelt stratégiák hosszú távon nem hatékonyak.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 27. 07:36, kedd | Külföld

Teherforgalmi határátkelőket zártak le balkáni fuvarozók az EES bevezetése miatt

osznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Észak-Macedónia fuvarozói hétfő délben blokád alá vonták az Európai Unióval közös teherforgalmi határátkelőhelyeket - közölték az érintett szakmai szervezetek.

2026. Január 26. 07:04, hétfő | Külföld

Forrnak az indulatok az USA-ban, miután lelőttek egy tüntetőt

Alapos vizsgálatot ígért Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter vasárnap, miután egy nappal korábban egy határőrségi ügynök dulakodás után lelőtt egy tüntetőt, aki a feltételezés szerint fegyverrel fenyegetőzött.

2026. Január 24. 08:14, szombat | Külföld

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a hajók bevetésére.

2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld

Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament

Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.