Városlista
2024. május 6, hétfő - Ivett

Hírek

2022. Május 06. 06:00, péntek | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Horvátország olajembargó miatti kitettsége Magyarország hozzáállásától függ

Horvátország olajembargó miatti kitettsége Magyarország hozzáállásától függ

Magyarországnak a készülő európai uniós olajembargóhoz való hozzáállásától függ, hogy Horvátországot mennyire sújtja majd az árak növekedése - jelentette ki egy interjúban Davor Stern volt horvát gazdasági miniszter.

A Nova horvát kereskedelmi televízió híradójában sugárzott interjújában Stern - aki az INA horvát olajipari vállalat vezérigazgatója is volt - elmondta: az orosz olajra kivetett teljes embargó ahhoz vezet, hogy nagyon megdrágul az üzemanyag, és bekövetkezhet megint az, hogy páros rendszámú autók páros napokon, pártalan rendszámúak páratlan napokon közlekedhetnek majd. A volt Jugoszláviában a 70-es évek végén és a 80-as évek elején volt erre példa.

Amennyiben Magyarország és Szlovákia halasztást kap a szankciók alól, az szerencsés körülmény Horvátország számára is - mondta, és véleményét azzal indokolta, hogy a Mol Nyrt. a tulajdonosa a két említett ország finomítójának, és az INA a Mol-csoport keretein belül működik.

"A kőolajszármazékok ebből a két országból így tovább érkezhetnek Horvátországba, függetlenül a korlátozásoktól" - húzta alá.

Hozzátette: amennyiben azonban Magyarországra és Szlovákiára is érvényesek lesznek az orosz olajjal szembeni szankciók, akkor az Omisaljban épült, krki LNG-terminálon (cseppfolyósított földgázt továbbító terminálon) keresztül kell olajat importálniuk. A Janaf horvát olajvezeték-üzemeltető vállalat profitálhat belőle, de az olaj és a származékos termékek ára magas lesz - hangsúlyozta.

"Az egyetlen remény az, hogy egyik és másik lehetőség is fennáll majd" - vélekedett.

Arra a kérdésre, hogy ez esetben mennyi lehet majd a benzin ára, Stern nem zárta ki annak lehetőségét, hogy 15-20 kunára (751-1002 forintra) is emelkedhet literenként. Erősödött a dollár, az olaj hordónkénti ára pedig elérheti a 130-140 dollárt - mutatott rá.

Stern szerint ha az uniós szankciók hatására eltűnik az olaj, nem valószínű, hogy a hiányt pótolni lehet majd.

"Más OPEC-országok - különösen Venezuela, amely jelentős kőolaj-exportáló - Oroszország barátai, és nem valószínű, hogy növelik a termelésüket" - figyelmeztetett. Hozzáfűzte: Oroszországnak más módjai is vannak az olajexportra, mert a szankciók nem terjednek ki az Egyesült Nemzetek Szervezetére (ENSZ), csak Európára.

Úgy vélte: Horvátország energiaellátási biztonságának lényeges eleme a rijekai finomító, amely - mivel a tenger mellett van - bármilyen olajat be tud szerezni. Ugyanakkor leszögezte: nyilvánvaló, hogy a beszerzett olajnak meg kell felelnie a finomítóban alkalmazott technológiai folyamatnak.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ismertette a testület javaslatát, miszerint az orosz kőolaj behozatalát hat hónapon belül le kellene állítani, a finomított kőolajtermékek importját pedig az év végéig. A horvát sajtóban megjelent információk szerint a keleti beszerzésnek súlyosan kitett országok, mint Magyarország és Szlovákia, átmenetileg felmentést kaphatnak az embargó alól.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése