Városlista
2026. március 24, kedd - Gábor, Karina

Hírek

2012. Január 06. 14:30, péntek | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Korábban kezdődik a szellemi hanyatlás, mint hinnénk

Korábban kezdődik a szellemi hanyatlás, mint hinnénk

A megismerőképességek hanyatlása már 45 éves kortól elkezdődhet, nem 60 év körül, ahogyan azt legtöbben gondolják – állítják kutatók.

A British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóirat legfrissebb számában közzétett tanulmányhoz 1997-től kezdődően tíz éven át 5198 férfit és 2192 nőt követtek nyomon a University College London és a francia Epidemiológiai Kutatóközpont munkatársai. A vizsgálatba bevont önkéntesek londoni köztisztviselők voltak, akiknek életkora 45 és 70 év között volt a kezdetekkor. A követés tíz éve alatt háromszor mérték fel tesztekkel a résztvevők memóriáját, hallási és vizuális megértési készségeit, szókincsét.

Az eltelt idő alatt a szellemi képességek 3,6 százalékos hanyatlását állapították meg a 45-49 éves és 9,6 százalékos visszaesését a 65-70 éves férfiaknál. Ugyanezekre a korcsoportokra vonatkozóan a nőknél 3,6 százalék, illetve 7,4 százalék volt a tapasztalt hanyatlás mértéke. „A kognitív hanyatlás már a korai középkorúaknál jelen van” – állítják a dolgozat szerzői.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 24. 11:00, kedd | Belföld

Orbán Viktor: Brüsszel és Kijev összefogott ellenük

2026. Március 24. 07:28, kedd | Belföld

Orbán Viktor szerint összejátszanak a titkosszolgálatok és a Tisza

Elfogadhatatlan és szégyenteljes, hogy a titkosszolgálatok kormánnyal szembeni akciói a Tisza Párt érdekében és a Tisza Párton keresztül történnek - mondta a miniszterelnök.

2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld

Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen

Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.

2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld

Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten

A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull