Hírek
2016. Február 27. 06:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Kvótareferendum - a lakosság 84 százaléka elutasítja a betelepítési kvótát
A Századvég Alapítvány gyorsfelmérése szerint a felnőtt népesség 84 százaléka elutasítja a kötelező betelepítési kvótát, szinte nincs olyan társadalmi vagy korcsoport, amelyben az igennel szavazók lennének többségben.
Az alapítvány az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében emlékeztetett arra: a kormány szerdán jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez a Brüsszel által javasolt kötelező betelepítési kvótáról. A gyorsfelmérés eredményei szerint jelenleg - a részvétel szándékától függetlenül - a szavazókorú népesség 84 százaléka nemmel voksolna ezen a népszavazáson. A kvóta mellett a megkérdezettek tizede szavazva, a lakosság 6 százaléka pedig nem tud dönteni.
Az ötszáz felnőtt telefonos megkérdezésén alapuló kutatás eredményeit úgy összegezték: szinte nincs olyan társadalmi csoport, ahol az igen szavazat lenne többségben. A magukat baloldalinak vallók körében a nem válaszok aránya 57 százalék, a középen állók körében 84, a jobboldalon pedig 97 százalék.
A felmérés szerint a Fidesz-KDNP szavazói körében a kvóta elutasítása 97, a Jobbik esetében 89, az MSZP-nél 56 százalékos. A DK választóinak 49 százaléka nem támogatja a kötelező kvótát - 46 százalékuk igen -, az LMP-szavazóknak pedig 51 százaléka mondana nemet.
A budapestiek 78, a vidéki városokban élők 84, a falvakban, kistelepüléseken élők 89 százaléka válaszolna nemmel a népszavazáson.
Hasonló a helyzet az életkorcsoportokban is: a 18-22 évesek 73 százaléka, a 23-30 évesek 81, a 30-40 évesek 75, a 40-50 évesek 90, az 50-60 évesek 83, a 60 év fölöttieknek pedig 86 százaléka utasítja el a kötelező betelepítési kvótát.
Mivel a népszavazás időpontja egyelőre nem ismert, a részvételi hajlandóság becslését nem kísérelték meg, ezt egy későbbi adatfelvétel keretében vizsgálják.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 25. 13:00, szerda | Belföld
Az EU-ban 1,4 százalékkal nőtt az új autók eladása februárban
Az Európai Unióban éves összevetésben 1,4 százalékkal, 865 ezer 437-re nőtt az új autók eladása februárban - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2026. Március 25. 09:00, szerda | Belföld
31,5 milliárd forintos uniós támogatásból újulnak meg egészségügyi intézmények
Európai uniós támogatás segítségével 31,5 milliárd forintból újulnak meg egészségügyi intézmények
2026. Március 25. 08:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor: egy ukránbarát kormány háborúba viszi az országot
2026. Március 25. 06:38, szerda | Belföld
Magasabb infláció és alacsonyabb gazdasági növekedés, mint amit vártak
Továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés, a geopolitikai feszültségekből fakadó inflációs kockázatok és a bizonytalan pénzügyi piaci környezet okán - mondta Varga Mihály.

