Városlista
2025. augusztus 1, péntek - Boglárka

Hírek

2022. November 23. 13:16, szerda | Belföld

Miért bordázzák be helyenként az aszfaltot?

Miért bordázzák be helyenként az aszfaltot?

Biztosan felfigyelt már arra, hogy helyenként furcsa bevágások vannak az útburkolatban, főként autópályán. Tudja, hogy mi célt szolgál ez az eljárás?

Az autópályák többségét fenntartó MKIF Zrt. közösségi oldalán leírja a választ annak kapcsán, hogy az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán Tatabánya térségében az elmúlt időszakban rendszeresen nagy anyagi kárral és személyi sérüléssel járó balesetek történtek, ezt megelőzendő szakaszosan burkolati hézagvágásokat végeztek..

Az útburkolatra érkező csapadékvíz bizonyos esetekben csak lassan tud lefolyni a burkolatról és így „vízfilm” alakul ki. Ha erre nagy sebességgel érkezik az autós és esetleg már nem megfelelő profilmélységű gumi van az autón, akkor „felúszás” következhet be.

Ez az Aquaplaning jelenség ami az autót irányíthatatlanná teszi, kb mintha jégre mentünk volna.

Ezért speciális gépekkel burkolati hézagvágást végeztek. Ez a grooving,így a vízfilmre érkező gumiabroncs alól a víz gyorsan ki tud térni, így megakadályozza a felúszást és a baleset kialakulását.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 01. 08:44, péntek | Belföld

A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható

A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható, a Dunántúlon lesz hűvösebb és felhősebb, míg a Tiszántúlon és a Dél-Alföldön lesz melegebb, oda inkább csak vasárnap érkezik meg a csapadék

2025. Augusztus 01. 08:43, péntek | Belföld

Orbán Viktor: nagyon nagy az érdeklődés a 3 százalékos lakáshitel iránt

Nagyon nagy az érdeklődés a fix 3 százalékos lakáshitel iránt - mondta a miniszterelnök a Kossuth rádióban pénteken.

2025. Augusztus 01. 08:39, péntek | Belföld

Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet

Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet – közölte a pályázatot koordináló Veszprém-Balaton 2023 Zrt. csütörtökön az MTI-vel.

2025. Július 31. 07:47, csütörtök | Belföld

15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik

A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy szeptember 1-jétől 15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik