Hírek
2011. Augusztus 01. 14:21, hétfő |
Belföld
Forrás: HírTV
Nem mindegy, hol fogyasztja el a süteményt vagy a pizzát
Drágább a sütemény, a pizza és a pékáru helyben fogyasztva, mint elvitelre vagy házhoz szállítás esetén egy július elsejétől életbe lépett európai uniós rendelet miatt.
A szabályozás minden lisztet, keményítőt vagy tejet tartalmazó ételre vonatkozik. Azt azonban nem tudni, mekkora forgalmi adó terheli azt az ételt, amit a vendég kikér, de végül becsomagoltat.
2116 forint helyben fogyasztva és 2000 forint becsomagolva, elvitelre az ára ugyanannak a négy szelet mogyorókrémes süteménynek egy érdi cukrászdában. A július elsején hatályba lépett rendelet szerint ha a vendég a cukrászdában eszi meg a süteményt, akkor az szolgáltatásnak minősül és magasabb, 25 százalék az áfája. Ha elvitelre vásárol, 18 százalék adó terheli. Van olyan cukrászda, ahol ezt a vevőnek kell megfizetni.
Pataki János, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének elnöke elmondta: „ez hét százalék árkülönbséget jelent. A kollégáink vegyesen álltak a kérdéshez. Volt, aki úgy gondolta, hogy belefért az árba, tehát egy bruttó áron adja, csak különböző áfaösszegeket fizet be a költségvetésnek. Eddig még nem érkezett semmiféle panasz, hogy ebből hátrány származott volna”.
A cukrászok iparkamarájának elnöke szerint több lesz az adminisztráció, és a pénztárnál is nagyobb a tévesztési lehetőség, mint eddig. Pataki János attól tart, a jövőben kevesebben járnak majd cukrászdába.
Nemcsak a süteményekre, hanem minden lisztet, keményítőt vagy tejet tartalmazó ételre – vagyis a pizzákra és a pékárukra is – vonatkozik a rendelet. Egy budafoki pizzéria üzletvezetője azt mondja, nem egyértelmű, hogy külön étlapot kell-e készíteni a házhoz szállításra és a helyben fogyasztásra. A kereskedők azt sem tudják, mi lesz azzal az étellel, amit kikér a vendég, kifizeti, de a maradékot becsomagoltatja és elviszi.
Kun László, a Pizza Pince üzletvezetője azt mondta: a gyakorlati kivitelezése nehezen végrehajtható a törvényben. Mint fogalmazott: nem tudja elképzelni, hogy két árat írnak az étlapra, a szórólapra. „Egyszerűen elképzelhetetlennek tartom, hogy be tudjuk ezt tartani” – fűzte hozzá.
Az adóváltozás egy július elsejétől életbe lépett európai uniós előíráshoz igazodik, amely szerint a sütemény nem terméknek, hanem szolgáltatásnak minősül, ezért nem maradhat 18 százalékos az áfája. (pr)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 31. 13:00, szombat | Belföld
Soltész Miklós: a béke reményének át kell hatnia gondolatainkat, szívünket és tetteinket
- jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a Bács-Kiskun vármegyei Kunszentmiklóson.
2026. Január 31. 12:00, szombat | Belföld
Szijjártó Péter végre megszólalt a Benes-dekrétumok ügyében
Egy szlovákiai magyar politikust elvittek a rendőrök a pozsonyi tüntetésről.
2026. Január 31. 10:40, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: az Audi győri gyára folyamatosan növeli a termelését
Az Audi győri gyára nagyon sikeres, folyamatosan növeli a termelését, és idén új elektromos motortípus gyártását is megkezdik - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint pénteken Budapesten.
2026. Január 30. 07:05, péntek | Belföld
Lantos Csaba: minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben
Minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben, aki valamilyen vezetéken kapja az energiát - közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön a Kormányinfón.

