Hírek
2012. Április 29. 07:07, vasárnap |
Belföld
Forrás: mno / MTI
Rengeteg fegyver került elő az ásatáskor
Ókori templomot tártak fel görög régészek a Peloponnészoszi-félsziget délnyugati részében, Messzénia régióban
A most felfedezett templom körüli területen számtalan szerszám hevert, amelyet az ókori építőmesterek használtak – olvasható a The Greek Reporter online kiadásában. A feltárások a térségben két évvel ezelőtt kezdődtek. Az ásatások során rengeteg fegyver, különösen sok lándzsa került napvilágra, amelyeket a feltételezések szerint a templom istenségének ajánlhattak fel. Rábukkantak egy meztelen lándzsás férfit, vélhetően harcost ábrázoló bronzszoborra is.
Kszeni Arapogianni régész szerint a leletek alapján valószínűsíthető, hogy a szentélyt Árésznek, a háború és a harc istenének a tiszteletére emelték. Az áldozati ajándékok jellegéből és különösen a lándzsákból kiindulva – valamint tekintettel arra, hogy a közelben van a világörökségi listán szereplő Apolló Epikuriosz temploma – egyben Apollónnak is szentelhették az aprócska templomot.
„Véleményem szerint a szentélyt emelhették először a Kr. e. 6. században. Valószínűleg a spártaiak építették, amikor meghódították Messzéniát. A messzéniaiak – visszanyerve szabadságukat – ugyanazon a helyszínen egy nagy templom építésébe fogtak” – vélekedett Kszeni Arapogianni, aki szerint a szentély körül heverő szerszámok azt jelentik, hogy az ókori építőmesterek félig-meddig lebontották a régi templomot, hogy egy sokkal nagyobbat emelhessenek.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 16. 10:00, kedd | Belföld
Leépít a Mediaworks, keddtől felfüggesztik a Bors napilap nyomtatott kiadását
2026. Június 16. 09:00, kedd | Belföld
OGY - Nagy Imrére és mártírtársaira emlékezik a parlament
Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai 1989-es újratemetésének napjára emlékezik kedden az Országgyűlés, amely megvitatja az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosítását.
2026. Június 16. 07:16, kedd | Belföld
Orbán Viktor szerint abszurd, hogy a sejtetések és a sugalmazások miatt minket gondolnak korruptnak
Miközben bűnözők támogatják a Tiszát, aközben a sejtetések meg a sugalmazások miatt minket gondolnak korruptnak, ez a helyzet abszurditása - mondta a volt miniszterelnök az Indexnek adott, hétfő este publikált interjújában.
2026. Június 15. 13:00, hétfő | Belföld
Kármán András: a kormány nyilvánosságra hozza a helyreállítási tervet
Nyilvánosságra hozza Magyarország helyreállítási tervét a következő napokban a kormány, amely az európai uniós források hazahozatalának feltétele.

