Hírek
2023. Február 21. 07:23, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Semjén Zsolt szerint az Osztrák-Magyar Monarchia természetesebb egység volt, mint ma az EU
Mária Terézia uralkodása előképe a kiegyezésnek és az Osztrák-Magyar Monarchiának, amely sokkal természetesebb és szervesebb egység volt, mint ma az Európai Unió - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Nagy szerencsétlenség, hogy ez az egység az elvesztett első világháborúval szétesett - tette hozzá a politikus.
Semjén Zsolt szerint az itt élő népeknek reálisabban és méltányosabban kellene megírniuk a Habsburg Birodalom történetét, amelynek egyik fontos része Mária Terézia uralkodása. Régi adósság volt egy tudományos mű "nagy királynőnk uralkodásáról", hiszen értékeltsége nem jelentőségének megfelelő.
A miniszterelnök-helyettes kifejtette: Mária Terézia józan ésszel és vallásos lelkiismeretességgel uralkodott. Konzervatív volt, de felismerte az idők szavát, átlátta saját korának problémáit és megfelelő válaszokat adott rájuk. Számos nagyszabású intézkedése volt például az egészségügy, az oktatás, vagy a jobbágyság helyzetének javítása terén, melyek miatt joggal nevezhető konzervatív reformernek.
Hozzátette: Mária Terézia uralkodása alatt indult el a nemzeti ébredés, a magyar nemesség kitekintést kapott az európai viszonyokra. Mária Terézia értékelése elválaszthatatlan azoktól, akiknek a karrierje az ő uralkodása idején indulhatott el, így például Hadik András hadvezértől. A bemutatott kötet hozzájárul Mária Terézia uralkodásának méltányosabb értékeléséhez - mondta Semjén Zsolt.
A magyar állam szerződést kötött a Habsburg-Lotharingiai házzal Habsburg Ottó hagyatékának gondozására. A Habsburg-ház nem pusztán a magyar történelem, a múlt része, de a magyar jelené és jövőé is. Nagyszerű dolog, hogy a Habsburg család két tagja is a magyar diplomáciában szolgálja Magyarországot és a magyar nemzetet - tette hozzá.
Semjén Zsolt elmondta azt is, hogy tervezik Luxembourgi Zsigmondról, Ferenc Józsefről és IV. Károlyról szóló kötet összeállítását is.
A történelem és az üdvtörténet elválaszthatatlan. A szentté avatott első magyar királyunk Szent István és a szintén boldoggá avatott IV. Károly királyunk is azt jelzi, hogy a magyar uralkodók a szakralitásban is különlegesek a világtörténelemben - mondta a miniszterelnök-helyettes.
Fotó: mti
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 31. 15:00, péntek | Belföld
Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást
Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. Július 31. 13:00, péntek | Belföld
Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll
A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.
2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld
Magyar Péter: átlátható környezetet teremtünk a vállalatoknak
Átlátható és korrupcióellenes környezetet teremt a kormány minden vállalatnak, azt szeretné, ha minél több befektető jönne Magyarországra Bajorországból is - mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten.
2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld
Figyelemmel kíséri a kassai roma családok áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi hivatala
Figyelemmel kíséri a két kassai cigány család áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi megbízottjának hivatala, ellenőrzi az információkat, és azok kiértékelése után nyilatkozat kiadását tervezi

