Városlista
2025. március 23, vasárnap - Emőke, Botond, Ottó, Kartal

Hírek

2025. Január 19. 09:30, vasárnap | Belföld
Forrás: MTI

Szijjártó Péter: a gázai tűzszüneti egyezség második szakasza a magyar túsz szabadulását is elhozhatja

Szijjártó Péter: a gázai tűzszüneti egyezség második szakasza a magyar túsz szabadulását is elhozhatja

Az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás második szakasza megadhatja az esélyt a magyar állampolgárságú túsz kiszabadulására is, ehhez viszont az első szakasz teljesülésére van szükség, amiért hazánk is szorít

- közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető telefonon egyeztetett Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel és emlékeztetett arra, hogy a Hamász tizenöt hónapja támadta meg Izraelt egy bestiális merénylet keretében, és azóta várja a világ, hogy valamifajta megoldás szülessen a konfliktusra.

Üdvözölte, hogy végre megszületett a megállapodás a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, aminek egyik következményeként izraeli kollégája is elhalasztotta az erre a hétre tervezett budapesti látogatását.

Arról számolt be, hogy Gideon Szaár ugyanakkor telefonon tájékoztatta a mai napon a több szakaszra bontott megállapodásról, amelynek első fázisában harminchárom túsz fog kiszabadulni a terrorcsoport fogságából

"Magyarország üdvözli ezt a megállapodást. Megértjük, hogy az izraeli kormánynak ez egy nagyon nehéz döntés volt, ugyanakkor nagyra becsüljük azt az elkötelezettséget, amellyel az izraeli kormány, illetve a közvetítők dolgoztak ennek a megállapodásnak a létrehozása érdekében" - szögezte le.

"A közel-keleti térség biztonsága nemcsak Európa, hanem az egész világ biztonságára nagy hatással van, tehát egy ilyen tűzszüneti megállapodás az egész világ biztonsági helyzetét, benne Európa biztonsági helyzetét is javítja"
- tette hozzá.

"Mi viszont egy kifejezetten nemzeti szempontból is szorítunk azért, hogy ennek a megállapodásnak az első fázisa tökéletesen teljesülésbe menjen, hiszen az első szakasz végrehajtása az előfeltétele annak, hogy a második szakaszról is megállapodás születhessen, és a második szakasz adja meg a reményt arra, hogy a még mindig a Hamász fogságában lévő magyar állampolgárságú túsz is kiszabadulhasson, hiszen a mostani szabadítási fázisban nők, illetőleg a betegek és az idős férfiak fognak szabadulni" - folytatta.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy a magyar állampolgárságú túsz egy fiatalabb férfi, aki nem tartozik az előbb említett kategóriákba, így az ő kiszabadulásához szükség van arra, hogy az első fázis tökéletesen teljesüljön, és utána sikerüljön megállapodást kötni a másodikról is.

"Én arról biztosítottam az izraeli külügyminiszter kollégát, hogy Magyarország ott áll ebben a kérdésben Izrael mögött, mellett. Támogatjuk a tűzszüneti megállapodás végrehajtását, és elkötelezettek vagyunk a támogatásunkat megadni annak érdekében is, hogy ezt a megállapodást majd egy újabb fázis követhesse"- tudatta.

Címkék: Szijjártó Péter

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 23. 09:27, vasárnap | Belföld

Kocsis Máté: talán az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem lehetne külföldről finanszírozni médiát

A Fidesz frakcióvezetője szerint a USAID-botrány csak a jéghegy csúcsa, talán az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem lehetne külföldről finanszírozni médiát, és ideje lenne ezt a szabályt is meghozni.

2025. Március 22. 09:34, szombat | Belföld

Lengyel-magyar barátság napja - Sulyok Tamás: a magyar-lengyel barátság nem mítosz, hanem megélt valóság

A magyar-lengyel barátság számunkra nem mítosz, hanem megélt valóság - hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök Kaposváron pénteken.

2025. Március 22. 09:30, szombat | Belföld

Több tízmillió forint büntetés a Pride betiltása ellen tiltakozó képviselőknek

Ülésnapokról történő kitiltással és tiszteletdíj-csökkentéssel szankcionálta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Pride betiltása elleni, az eddigi legsúlyosabb parlamenti rendbontást elkövető képviselőket

2025. Március 22. 09:29, szombat | Belföld

Orbán Viktor: nem lehetett tovább nézni, hogy kifosztják az embereket

Muszáj volt beavatkozni, nem lehetett tovább nézni, hogy a kereskedelmi láncok kifosztják az embereket, az áremelkedéseket meg kellett fékezni